Opleiding: HACCP & risicomanagement
De voedingsindustrie is een van de grootste industriële sectoren in België, waarbij voedselveiligheid een essentiële prioriteit en wettelijke verplichting vormt. Het ontwikkelen van een doeltreffend voedselveiligheidsmanagementsysteem vraagt echter om specifieke kennis en een gestructureerde aanpak. In deze micro-credential leren deelnemers hoe zij op bedrijfsniveau een risicogebaseerd systeem voor voedselveiligheid kunnen uitwerken. Daarbij wordt aandacht besteed aan relevante wetgeving, de analyse van productieprocessen en de ontwikkeling van passende beheersmaatregelen. Daarnaast komen ook actuele ontwikkelingen en nieuwe uitdagingen op het vlak van voedselveiligheid aan bod, zowel in een lokale als globale context.
Doelpubliek
De micro-credential beoogt vooral een professioneel publiek bij bedrijven uit de voedingsindustrie, sectororganisaties, consultancy en overheid die geïnteresseerd zijn in voedselveiligheid en risicomanagement.
Aangezien dit een meer gespecialiseerde opleiding is hebben deelnemers een voldoende grote basiskennis nodig van levensmiddelenmicrobiologie en de belangrijkste unit processen toegepast in de voedingsindustrie (vb. pasteurisatie, fermentatie, …). Dit via scholing of voldoende werkervaring (vb. minstens vijf jaar) binnen de voedingsindustrie.
Lesgever
- Prof. Liesbeth Jacxsens, Vakgroep Levensmiddelentechnologie, Voedselveiligheid en Gezondheid, Faculteit Bio-ingenieurswetenschappen, Universiteit Gent
Inhoud
- Basisvoorwaardeprogramma's
- Wettelijk kader inzake voedselveiligheidssysteem gevaren mbt voedselveiligheid (microbiologische, chemische, fysische en allergenen en emerging hazards door nieuwe technieken, recirculaire economie, etc.)
- HACCP-principes
- Gevaren identificatie en analyse aan de hand van sectorvoorbeelden
- Gevarenevaluatie (methodieken)
- Risk management (voedselfraude, werking FAVV)
- Belang van monitoring, preventieve en correctieve maatregelen
- De student krijgt de opdracht om in team een HACCP plan op te stellen voor een bepaald productproductieproces
Prijs
De deelnameprijs bedraagt 378,40 euro.
Tijdstip en locatie
De lessen vinden plaats op woensdag- en vrijdagnamiddagen van 13:30 tot 17:45 op Campus Schoonmeersen, gebouw B. De eerste les vindt plaats op 25 september 2026, de laatste les op 11 december 2026. Een gedetailleerd schema volgt.
Inschrijven
Inschrijven via deze pagina.
Voorinschrijving is vanaf nu mogelijk. Definitief inschrijven kan vanaf 01/08/2026.
Deadline registratie: 30/09/2026
Meer informatie via deze link.