22.07.2025 Nieuws

Zomerakkoord: een positief signaal voor wie onderneemt, investeert en werkt, onder meer in de voedingsindustrie

De federale regering heeft zijn langverwachte zomerakkoord gesloten, met hervormingen in onder meer de fiscaliteit, arbeidsmarkt en pensioenen. Fevia ziet een concretisering van een aantal belangrijke sociaaleconomische maatregelen in het regeerakkoord. Hierbij een eerste reactie, in de komende dagen zullen we de teksten verder analyseren.

Bart Buysse, CEO van Fevia: “Dit zomerakkoord betekent een positief signaal voor al wie onderneemt, investeert en werk in dit land, onder meer in de voedingsindustrie. De concurrentiehandicaps zijn evenwel talrijk, met onder meer te hoge loonkosten, energiekosten, taksen op voedingsproducten en te hoge administratieve lasten. Hier worden belangrijke stappen vooruit gezet, maar bijkomend beleid in de komende jaren is zeker nog aan de orde.”

  • De lasten op arbeid worden structureel verlaagd, voor zowel de werkgevers als de werkenden. Reeds dit jaar worden de patronale RSZ-bijdragen verlaagd op lonen tot 3.100 EUR bruto/maand. Dit evolueert naar 3.700 EUR bruto/maand in de komende jaren of een lastenverlaging met 1 miljard EUR. Daarnaast wordt het netto van de werknemers en zelfstandigen verhoogd met meer dan 4 mia EUR;
  • We moeten er wel direct bij zeggen dat de regering met de andere hand de loonkosten opnieuw dreigt te verhogen, met de beslissing begin deze maand om het wettelijk plafond voor de maaltijdcheques met 2 EUR te verhogen. Het zal nu aan de sociale partners in de sector en de bedrijven zijn om hier verstandig mee om te gaan;
  • De programmawet die de werkloosheidsuitkeringen beperkt tot 2 jaar werd goedgekeurd. Bijkomend worden de opzeggingstermijnen voor nieuwe arbeidscontracten nu beperkt tot maximaal 1 jaar. Dit zal de nodige zuurstof en dynamiek geven op de Belgische arbeidsmarkt;
  • De arbeidsorganisatie zal flexibeler ingevuld kunnen worden met onder meer 360 fiscaalvriendelijke overuren per jaar, met individueel akkoord van de werknemer. Het blijft evenwel nog wachten op de uitbreiding van de flexi-jobs naar alle sectoren. Het akkoord van de sociale partners over de landingsbanen wordt gehonoreerd;
  • Er komt een grote pensioenhervorming, met de invoering van een bonus/malus-systeem in functie van de effectief gewerkte jaren, wat alles samen de vergrijzingskosten zou halveren. Ook hierbij werd gehoor gegeven aan de vraag van Fevia om tijdelijke werkloosheid nog steeds gelijk te stellen voor het pensioen. De betrokken bedrijven en werknemers kiezen hier immers niet voor, maar doen dit om economische redenen of redenen van overmacht.
  • Energiekosten blijven een belangrijke handicap. Fevia wijst opnieuw op dat ook de vele KMO energie-intensieve bedrijven niet vergeten mogen worden.